امروز: چهارشنبه 22 آبان 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان

دانلود تحقیق صنعت توریسم در اصفهان

دانلود تحقیق صنعت توریسم در اصفهاندسته: شهرسازی
بازدید: 11 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 160 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 32

اصفهان از جمله شهرهایی است كه شاید تاریخ و سابقه آن به قدمت كشور ایران برسد و در عموم دوره های تاریخی از شهرهای بزرگ و مشهور ایران بشمار می رفته است

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

سابقه تاریخی شهر اصفهان :

اصفهان از جمله شهرهایی است كه شاید تاریخ و سابقه آن به قدمت كشور ایران برسد و در عموم دوره های تاریخی از شهرهای بزرگ ومشهور ایران بشمار می رفته است . نویسندگان قدیمی بنای اصفهان را به طهمورشاه سرزمین پادشاه پیشدادی ،نسبت داده اند . آنچه مسلم است بابراین شهر مد كه بوده ازامل علم و حكمت با كمال دانش و با مهارت بوده است و با دقت زیاد و ملاحظة كیفیت خاك و خوبی آب و هوا و نزدیكی آب به سطح زمین و دسترسی به رودخانه و سایر محاسن در این محل بنای شهری را نموده و هیچ موضعی از اطراف دورر و نزدیك جلگه ای كه شهر اصفهان در آن واقع شد متصف به این صفات نیست . از داستانهای بسیار مشهور ، ظهور كاوه آهنگر از امای فریدون اصفهان و قیام او علیه صخاك ستمگر است كه به ظلم و بیداد او خاتمه داد و فریدون فرشته سیرت را بجای او به پادشاهی نشانده است . گفته شده كه پس از این پیروزی فریدون پادشاه از كفایت كاوه و شجاعت یارانش كه از اهالی اصفهان بوده تعریف می نمود  و روزی در اثنای مذاكرات گفت این شهر سپاهان است یعنی این شهر محل و جای سپاه است و اماكن آن هم سپاهی و ولید و جنگی هستند و از آن روز به بعد نام این شهر سامان و اسپهان گفتند شد و پس از استیلای غرب و ظهور اسلام مغرب آن اصفهان ها واصفهان جایگزین نام اسپاهان گردید. با مراجعه به منابع و دلایل تاریخی موجود محقق است كه كلمة اسباداران بطلیموس و سامان زمان پهلوی و اصفهان غرب و اصفهان امروز یك لفظ قدیمی است . پس از تسلط اعراب به ایران اصفهان نیز مانند شهرهای دیگر جنگ اعراب افتاد .مورخین نوشته اند كه در جنگ اصفهان زد و خورد و خون ریزی بین اعراب و ایرانیان اتفاق نیفتاد و پس از یك جنگ تن به تن كه بین فرماندهان واقع شد اصفهان با عقد صلح نامه تسلیم قوای عرب شد ه در زمان منصور دومین خلیفة‌عباسی اصفهان مورد توجه قرار گرفت و دستور داد در اطراف شهر برج و بارویی بكشند . به هرحال اصفهان در دوره های مختلف و سلاطین گوناگون سخت مورد توجه و مراقبت قرار می گرفته و در دورة‌ سلجوقیان در سال 443 بدست طغرل فتح شد و در همین وقت ناصرخسرو و جهانگرد معروف از اصفهان دین كرده می نویسد :

اصفهان شهری است برمامون نهاده ، آب و هوای خوش دارد و هرجا كه ده گز فروبروند آب سرد و خوش بیرون می آید. به هر حال از این دوره نیز آثاری از پادشاهان و بزرگان اصفهان به یادگار مانده است .اصفهان نیز مانند سایر شهرهای ایران از حمله مغولها تا تارها مصون نماند و در سال 789، هفتاد هزار نفر از مردم اصفهان به دشت تا تارها قتل عام شدند و بدین ترتیب از شركت و عظمت اصفهان كاسته شد تا قرن 11 كه شاه عباس كبیر اصفهان را پایتخت خود قرار داد و دستور ساختن قصرها و مساجد و پلهای آن را داد ومجددا اصفهان عظمت خود را بازیافت و در این دوره آبادیهای قدیم و جدید اصفهان بهم پیوست بطوری كه در اواخر دورة‌ صفویه به نهایت درجه وسعت و زیبایی رسیده است .

اگر به تاریخ بنای اصفهان بنگریم خواهیم دید یهودیان را كه بخت النصر از كشور اصلیشان بیرون كرد، آنها این سرزمین را مساعد و مناسب جهت وطن دوم خود و اقامت همیشگی دانسته اند و در آن شروع به احداث مساكن نمودند. سلسله های بعد از اسلام كه در ایران روی كار آیند همواره اصفهان را یكی از ایالات مهم كشور می دانستند و چندین سلسله هم اصفهان راحتی پایتخت خود قرار دادند كه از آن جمله می توان آل زیار ، دیالمه سلجوقیان را نام برد كه در این شهر مساجد بازارها و كاروانسراها ساختند. كوچ كردن ارامنه به اصفهان كه در زمان شاه عباس كبیر انجام گرفت خود عامل دیگری برای جلب سیاحان مسیحی گردید. اكنون تروكیسای وانك جلفا جنبه خلیفه گیری ارامنه را در ایران بعهده دارد . چه بسیار كسانی كه از سراسر ایران وجهان جهت دیدن جلفا به اصفهان می آیند و آثار معماری و هنری اصفهان كه از ارزنده ترین صنایع دنیا بشمار می آیند بزرگترین عامل آمدن سیاحان به این شهر است .


جاذبه های سیاحتی شهر اصفهان :

الف جاذبه های تاریخی شهر اصفهان :

شهر اصفهان با تاریخی بسیار كهن دارای آثار باستاین بیشماری است خوشبختانه براثر دور بدون از كمربند زلزله و باداشتن آب و هوای خشك محفوظ و سالم مانده ،شمارة‌ آثار باستانی پرارزش این شهر دقیقا معلوم نیست .

از مطالعة‌ آثار باستانی شهر اصفهان بخوبی روشن می شود كه متجاوز از نصف آثار تاریخی این شهر متعلق به دوره صفویه است كه عبارتند از :

  • كاخ عالی قاپور:

این كاخ از بناهای شاه عباس است كه در قرن پانزدهم به بعد ساخته شده ومحل حل و فل امور كشور و دربار پادشاه بوده است . این عمارت دارای هفت طبقه ساختمان است و با آنكه بعد از صفویه به تزئینات آن خرابیها و لطمات زیاد وارد آمد، معذالك هنوز شاهكارهایی از گچبری و نقاشی عهد صفویه را در بردارد. جنب عمارت عالی قاپور باغی بوده است و در وسط آن تالاری با حوض مرمر و فواره های متعدد وجود داشته است كه آنرا «تالار طویله » می نامیده اند. درخیابان وسط كه مقابل عمارت بوده است از هر طرف 9 آخور بوده كه روزهای رسمی مانند پذیرایی از سفرا ، زیباترین اسب های سلطنتی را با زنجیرهای طلا می بستند . كتابخانه سلطنتی و جامدخانه نیز در همین قسمت بوده است . دیگر از توابع این باغ و عمارت قهوه خانه و ببرخانه برای تامین روشنایی و میخانه بود ، است . دبیرستان سعدی اصفهان امروز در تالار طویله و یا بطوری كه بعضی ها تصور كرده اند تالار تحویل خانه قرار دارد.

2-كاخ چهلستون :

این كاخ 67000 متر مربع مساحت دارد ، بیننده ای كه درگام نخستین پای به ایوان كاخ می نهد از اینكه در این كاخ بیش از بیش ستون نمی بیند به حیرت می افتد و شاید از خود بپرسد چرا نام این بنا را چهل ستون گذاشته اند ؟نكته دیگر اینه خود ایوان بیش از 18 ستون ندارد منتهی با احتساب دو ستون بالاتر كه تالار آیینه قصر را نگاه می دارد 20 ستون می شود . حال اگر بیننده به محوطه جلوی كاخ های می نهد و در مقابل استخر زیبایی كه تصویر بنا برسطح آبهای مواج آن بخوبی ندارد است ، بایستد ایوانی می بینند با چهلستون كه سقفی منتقش و رنگارنگ را نگه داشته است .

ساختمان لوله بنا در اواخر سلطنت شاه عباس اول آغاز شد  و در زمان سطنت شاه عباس دوم پایان گرفت . بوستانی كه در اطراف كاخ به چشم می خورد به تبعیت از نام این كاخ چهلستون نام گرفته است . تالار بزرگ چهلستون محل پذیرایی خاص شاه عباس دوم صفویی بود كه از 1052 تا 1077 مبحری در ایران سلطنت كرده است . مینیاتورهایی كه در قسمت پایین دیوارها قرار گرفته اصلی نیستند و پس از تعمیرات اخیر نقاشی شده اند . ولی تابلوهایی كه روی دیوارها است از آثار هنرمندان آن عصر بشمار می رفته است .

استخر كاخ چهلستون به همین شكل و اندازه در دوران صفویه ساخته شده است . اما مجسمه های سنگی چهار گوشه آن كه مجموعه ای از شكلهای انسان و شیر است . در واقع بقایای یك قصر دیگر است كه مفهوم  شده و مجسمه ها به این مكان انتقال یافته است . مجسمه ها از آثار اصلی و نمونه كارهنرمندان سنگ تراش قرن 11 هجری است .

3- مسجد جامع :

در قدیمی ترین بخش اصفهان واقع است . یعنی در مكانی كه در دوران فرمانروایی ساسانیان آتشكده ای به روی آن بنا شده بود و پس از استیلای اعراب در سال 23 هجری این آتشكده در هم كوبیده وجای آن مسجد محقری بنا گردید كه می توان نمونه ای از مساجد اولیه اسلامی به سبك عربی دانست . پس از آنكه ایرانیان تدریجا به دین اسلام گردوید به شیوه معماری ملی خود كه از هنرمندان دوران ساسانی به ارث برده بودند و باهمان سبكی كه با آن آتشكده و معابه خود بنا می كردند مساجد را بنا نهادند. به همین مناسبت است كه قدیمی ترین گنبدهایی كه در شمال و جنوب این مسجد مشاهده می شود و در دوران ملكشاه سلجوقی بنا شده اند مردم آنرا آتشكده پنداشتند و هنوز هم كسانی هستند كه وقتی برای مشاهده این مسجد به این محل وارد می شوند از در بانیان سراغ آتشكده را می گیرند . محله وسیعی كه این مسجد در آن ساخته شده است میدان كهنه نامیده می شود و امروز هم همین نام را دارد . این مسجد به همان نسبت كه خود نمونه تحولات معماری ایران در چهارده قرن دوره اسلامی بشمار می رود و اطراف و جوانب آن شاهد بسیاری از وقایع و …رویدادهای تلخ و شیرین تاریخی هم بوده است . نكته ای كه در ساختمان این مسجد لازم به یادآوری است چهار ایوانی بودن آن است . چهار ایوان در چهار سمت شمال ، جنوب ، شرق و غرب در مقابل هم بنا شده اند و ساختمانهای دیگر در پشت این ایوانها و دیواره صحن قرار دارند . این سبك چهار ایوانی درساختن مساجد سبك كاملا مستقل ایرانی است كه در مساجد دیگر دنیا دیده نمی شود ، پیدایش این سبك در ابتدای قرن 6 هجری یا اوائل قرن دوازدهم میلادی است و به دنبال واقعه مولناك آتش سوزی این مجدد سال 515 هجری موجود شاید پیدا  كرده است . نكته دیگری كه می توان گفت گنبدی است كه بر شبستان اول مسجد سایه انداخته واز بناهای اصیل دوران پادشاهی سلجوقی بزرگ است كه به شبستان اول مسجد سایه انداخته و از بناهای اصیل دوران پادشاهی سلجوقی بزرگ است كه در اواخر قرن یازدهم میلادی زمانی كه اصفهان پایتخت ملكشاه سلجوقی بود به دستور وزیر دانشمند او خواجه نظام الملك طوسی به نام پادشاه وقت بنا شده است . كتیبه ای كه دور گنبد دیده می شود به خط كوفی با آجر نمایش داده شده و نام پادشاه ایران و وزیر نامدار او را در بردارد و قسمتی از بناهای مسجد جامع اصفهان ، بنام شبستان الحا بتو معروف است . الجابتو معروف به خدابنده  از پادشاهان ایلخانان ایران بود و وزیر سیاستمدار او محمدساوی كه مردی دانشمند بوده است محراب عالی و نفیس آنرا كه از مهمترین تزئینی مسجد جامع اصفهان و از جمله برجسته ترین نمونه های هند گچبری ایران به شمار می رود، بنام آن پادشاه بنا كرد و زینت بخش این شبستان نموده است .

4-مسجد امام( شاه سابق ):

این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد . ساختمان این مسجد در سال 1020 هجری مطابق با 1612 میلادی كه مقارن با بیست وپنجمین سال سلطنت شاه عباس بوده است . آغاز گردید و تا هنگام مرگ او در سال 1038 هجری ادامه داشت . در دوره جانشین او شاه صفی عملیات ساختمانی را ادامه دادند . سردرمسجد از نظر معماری وتزئینات كاشی كاری آن از شاهكارهای معماری ایرانی است وهریك از صفحات كاشی كاری آن به مسئله تابلویی زیبا محسوب می شود. در دو لنگه  مسجد نیز كه فرین به اشعار دلنشین و با روپوشی از نقره و طلا و نقش و نگاری زیبا تزئین یافته یكی از شاهكارهای هنری هنرمندان ایرانی در عهد صفوی بشمار می رود. بناهای اطراف صحن مسجد هریك از جهات چهارگانه طرح و نقشهای متفاوتی نظر بیننده را جلب می كند . گنبد رفیع مسجد كه به فضای پهناور شبستان مسجد سایه انداخته است یكی از معروف ترین گنبدهای مساجد ایران است در این مسجد سه گنبد در جهات شرق و غرب و جنوب دیده می شود ولی گنبد جنوبی از نظر معماری مهمترین و زیباترین آنها است .انعكاس صدادر كانون بستان به وضوح كامل سفید می شود . سبز یكپارچه مسجد با 14 پله به تعداد 14 معصوم است و از نقایص كارهای حرفه ای مسجداست .

فایل ورد 32 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : صنعت توریسم اصفهان , سابقه تاریخی شهر اصفهان , جاذبه های سیاحتی شهر اصفهان , جاذبه های تاریخی شهر اصفهان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر